MAZANKI – Żłobek & Przedszkole napędzane muzyką!

Naszą ideą jest uwrażliwianie słuchowe dzieci oraz stymulowanie ich rozwoju poprzez muzykę. Pragniemy, aby nasze placówki były dla dzieci miejscem bezpiecznym, w którym mogą się rozwijać, w przyjaznej, pełnej zrozumienia atmosferze.

KOMUNIKACJA

Naszą współpracę z dziećmi zaczynamy od zapewnienia im poczucia bezpieczeństwa, ponieważ dopiero wówczas, gdy dziecko czuje się bezpiecznie może w pełni rozwijać swoje możliwości.

Kładziemy duży nacisk na odpowiednią adaptację dzieci, dostosowaną do ich potrzeb i możliwości, tak, aby jak najbardziej ułatwić im wejście do nowego środowiska.  Każdemu dziecku dajemy tyle uwagi, bliskości i troski, ile potrzebuje.

Wiemy też, że każde dziecko jest inne, dlatego każde z nich traktujemy indywidualnie, zwracając szczególną uwagę na jego osobiste potrzeby .  Stawiamy na relacje, których podstawą jest wzajemne zaufaniu, szacunku oraz życzliwości. W komunikacji z dziećmi wykorzystujemy elementu NVC – porozumienia bez przemocy, które bazuje na dialogu opartym na empatii, zrozumieniu i akceptacji.

MUZYKA – UCHO, DŹWIĘK, MOTORYKA

W ludzkim ciele to właśnie UCHO odbiera najwięcej informacji sensorycznych.

Umiejętność mówienia zależy od zdolności do świadomego posługiwania się DŹWIĘKAMI.

Dzięki KONTRASTOM dźwiękowym, które mają w naturalny sposób zaskakiwać mózg, to właśnie MUZYKA pozytywnie wpływa na plastyczność mózgu – pozwala mu wypracować mechanizmy wykrywania i analizy zmian. Można powiedzieć, że słuch i samo słuchanie ma charakter pedagogiczny, a jej celem jest nauka zwracania szczególnej uwagi na wydarzenia zewnętrzne, nowe.

Ucho nie jest „jedynie” najważniejszym narządem zmysłów w ludzkim ciele. Jest także narządem ruchu. W uchu wewnętrznym znajduje się bowiem przedsionek, który informuje mózg o najmniejszym nawet ruchu ciała i w odpowiedzi otrzymuje od niego instrukcje. Przedsionek ma bardzo duże znaczenie dla motoryki i koordynacji. Przekazuje informacje sensoryczne i bezpośrednio wpływa wraz z innymi częściami ciała na motorykę, regulację napięcia mięśniowego i utrzymanie pionowej postawy ciała.

Kładąc nacisk na przekazywanie dźwięków niskich i rytmicznych oddziaływujemy bezpośrednio na przedsionek i pozytywnie wpływamy na motorykę.

W ludzkim ciele to właśnie UCHO odbiera najwięcej informacji sensorycznych.

EDUKACJA i ZABAWA

Program zarówno żłobka, jak i przedszkola został przygotowany tak, aby być jak najbardziej interesującym dla dzieci .

W ciągu całego dnia dzieciom towarzyszy muzyka: Podczas zabawy słuchamy starannie dobranego repertuaru z gatunku pop, rock, blues, jazz, reggae, a także utworów kompozytorów muzyki klasycznej. Podczas odpoczynku towarzyszy nam muzyka relaksacyjna. W wolnych chwilach słuchamy bajek muzycznych.

Zaplanowane zajęcia dodatkowe pozwalają dzieciom rozwijać kreatywność oraz ciekawość poznawczą. Stawiamy duży nacisk na rozwój umiejętności społecznych, asertywności, oraz poczucia własnych kompetencji.

Swobodna zabawa jest niedocenianą formą aktywnego spędzania czasu, która pozwala na zdobywanie wiedzy o świecie, kształtowanie relacji między  rówieśnikami, uczy umiejętności komunikacji i norm społecznych.

Zachowanie równowagi pomiędzy zabawą a edukacją jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Czym są MAZANKI?

MAZANKI to mały, piskliwy instrument smyczkowy, na którym gra się w pozycji ramieniowej. Charakterystyczne cechy: mały rozmiar, pudło wyżłobione z jednego kawałka drewna razem z szyjką, podstawek, który jedną nóżką przechodzi przez płytę wierzchnią, opiera się o spód pudła i służy jako dusza, posiada trzy struny, które strojone są kwintami.
Nazwa MAZANKI wywodzi się od mazania czyli 'pocierania smyczkiem po strunach’:)

Jak brzmią MAZANKI?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *