ADAPTACJA czyli jak przygotować małego człowieka do pierwszych dni w przedszkolu

Pójście do przedszkola to dla dziecka wielka zmiana. Naszą współpracę zaczynamy zatem od zapewnienia dzieciom poczucia bezpieczeństwa. Adaptacja ma na celu oswojenie dziecka z nową sytuacją, poznanie miejsca, wychowawców, dzieci. Dlatego też na początku przebywa ono u nas wraz z rodzicami, gdzie w poczuciu bezpieczeństwa może badać, przyglądać się i poznawać nowe miejsce.

Adaptacja w przedszkolu zaplanowana jest na ostatni tydzień sierpnia, jednak jeśli dziecko będzie potrzebować więcej czasu na poznanie nowego miejsca, nie stanowi to dla nas problemu.

MÓW O ZMIANACH

Oswajaj dziecko z nową sytuacją, mów o przedszkolu. Nastawiaj pozytywnie do nowego miejsca, mów jednak również o trudnych emocjach związanych z rozstaniem z rodzicem.

USAMODZIELNIAJ

Usamodzielniaj dziecko w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak mycie rąk, jedzenie, zakładanie butów czy kurtki. Da mu to większą pewność siebie i poczucie, że poradzi sobie bez Ciebie.

UMOŻLIWIAJ KONTAKT Z RÓWIEŚNIKAMI

W ramach możliwości odwiedzaj z dzieckiem miejsca w których będzie mieć szansę spotkać się z innymi dziećmi – place zabaw, znajomych, którzy mają dzieci w podobnym wieku. Nawet jeśli dzieci nie będą się ze sobą bawić pozwoli to dziecku na oswojenie się z towarzystwem rówieśników.

PRZYGOTUJ RÓWNIEŻ SIEBIE

Nasze dzieci bardzo dobrze wyczuwają nasze emocje, dlatego bardzo ważne jest, abyśmy byli opanowani i dali odczuć naszemu dziecku, że w nowym miejscu będzie czuć się dobrze.

WYPRAWKA

– pościel (prześcieradło najlepiej z gumką 60×120, kocyk/kołderka, poduszka, jeśli dziecko używa)

– ubranko na zmianę

– ewentualnie kapcie lub cieplejsze skarpetki 

Dziecko może również wziąć ze sobą ulubioną przytulankę czy inną zabawkę, na pewno będą one pomocne w pierwszych dniach w przedszkolu.