ADAPTACJA czyli jak przygotować małego człowieka do pierwszych dni w żłobku

Pójście do żłobka to dla dziecka wielka zmiana. Nasz synek czy córeczka przyzwyczajeni dotychczas do swojego domu, gdzie bezpiecznie spędzali czas ze swoimi rodzicami, muszą stawić czoła wyzwaniu jakim jest nowe miejsce, nowi opiekunowie oraz inne dzieci. To trudny moment zarówno dla dziecka, jak i dla  rodzica. Dlatego też tak ważne jest tu odpowiednie przygotowanie.

Adaptacja w naszym żłobku ma na celu oswojenie dziecka z nową sytuacją, poznanie miejsca, opiekunów, dzieci. Dlatego też na początku przebywa ono u nas wraz z rodzicami, gdzie w poczuciu bezpieczeństwa może badać, przyglądać się i uczestniczyć w życiu żłobka. Z czasem maluszek zaczyna czuć się coraz pewniej i jest gotowe zostać w żłobku bez rodziców.

Czas potrzebny do tego, aby dziecko poczuł się w żłobku bezpiecznie dla każdego może być inny, stąd nie określamy tu sztywnych ram. Dajemy maluszkowi tyle czasu, ile potrzebuje.

Babice

MÓW O ZMIANACH

Oswajaj dziecko z nową sytuacją, mów o żłobku – jak wygląda, co w nim będzie robić, jak będzie wyglądać jego dzień. Nawet maluszki rozumieją dużo więcej niż nam się wydaje, dlatego tłumacz, mów, rozmawiaj.

Babice

USAMODZIELNIAJ

W ramach możliwości usamodzielniaj swojego malucha w wykonywaniu codziennych czynności. Da mu to większą pewność siebie i poczucie, że poradzi sobie bez Ciebie. Pozwól mu również czasem pobawić się samemu, zgodnie z własnym pomysłem.

Babice

UMOŻLIWIAJ KONTAKT Z RÓWIEŚNIKAMI

Odwiedzaj z maluszkiem miejsca w których będzie mieć szansę spotkać się z innymi dziećmi – place zabaw, znajomych, którzy mają dzieci w podobnym wieku. Nawet jeśli dzieci nie będą się ze sobą bawiły pozwoli to maluszkowi na oswojenie się z towarzystwem rówieśników.

Babice

PRZYGOTUJ RÓWNIEŻ SIEBIE

Nasze dzieci bardzo dobrze wyczuwają nasze emocje, dlatego bardzo ważne jest, abyśmy byli opanowani i dali odczuć naszemu maluszkowi, że w nowym miejscu będzie czuć się dobrze.

Babice

WYPRAWKA

– bidon (woda jest dostępna na miejscu)

– pieluszki i mokre chusteczki, ewentualnie krem 

– ewentualnie kapcie lub cieplejsze skarpetki 

– ubranko na zmianę

– pościel (prześcieradło najlepiej z gumką 60×120, kocyk/kołderka, poduszka, jeśli dziecko używa).

Dziecko może również wziąć ze sobą ulubioną przytulankę czy inną zabawkę, lub też coś co je uspakaja (smoczek, pieluszka tetrowa, pluszak), na pewno będą one pomocne przy zostawianiu maluszka samego w pierwszych dniach.